2010-present Awards
2017-2018
Wind Symphony selected to play at ILMEA State Conference
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
Music City Music Festival: Jazz Ensemble Grand Champions, Marching Band and Symphonic Winds Superior Ratings
Downers Grove Marching Bowl: 2nd place in class, third overall
ChicagoLand Band Invitational: Wind Symphony Superior Rating
Northshore Jazz Fest: All three jazz bands with Superior ratings, Blue Jazz Ensemble Second Place
IMEA All-State Band/Orchestra/Future Music Educators: Niyasha Johnson, Gavin Davis, Ryan Boone, Nathan Labora, Jacob Anderson
IMEA All District Band/Orchestra/Jazz: Claire Accardo (11) and Hannah Kelsheimer (12) flutes, Niyasha Johnson (12), Tommy Morgano (11), and Melanie Saienni (11) clarinets, Gavin Davis (12) and Julia Woelke (12) french horns, Nathan Labora (12) trumpet, Ryan Boone (10) percussion, Jesse Cornelisen (12) trombone, Ryan Kazda (10) classical and jazz trumpet, Logan McIntyre (10) and Connor McCabe (12) jazz trombone
Outstanding Soloist at Music City Festival: Ben Sester
2016-2017
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
Stagg Marching Jamboree: 4th place overall
Naperville Central Marching Classic: Percussion 1st place in intermediate class
Providence Catholic Marching Classic: 5th place overall, percussion 2nd place overall
IMEA All District Band/Orchestra/Jazz: Danny Anderson (12) jazz guitar, Gavin Davis (11) French horn, Eileen Fey (12) flute, Jimmy Gleason (11) concert and jazz baritone saxophone, Jared Johnson (12) concert percussion, Niyasha Johnson (11) clarinet, Ryan Kazda (9) jazz trumpet, Connor McCabe (11) jazz bass trombone, Rachel Perez (12) clarinet, Alex Somheil (12) jazz trumpet, Julia Woelke (11) French horn
2015-2016
Flute Quintet selected to National Concert Band Festival
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
Wind Symphony selected to Western Illinois University Honor Band Festival
Mustang Music Bowl: Finals and 8th place overall
IMEA All-District Band/Orchestra/Jazz Band: Danny Anderson (11), jazz guitar, Gavin Davis (10), french horn, Evah Engel (11), jazz piano, Eileen Fey (11), flute, Jimmy Gleason (10), jazz baritone sax, Hannah Loeffelholz (12), french horn, Aleks Motykowski (12), bass trombone, Sarah Obert (11), chorus, Isabela Pelikan (12), flute, Jared Reichardt (12), jazz piano, Elizabeth Sester (12), jazz tenor sax, John Watson (12), percussion
2014-2015:
Selected to National Concert Band Festival in Indianapolis
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
NorthShore JazzFest, Jazz 1 4th place
National Concert Band Festival Honor Band: Bri Bradley and Scott Eriksen
IMEA All-State: John Watson, Bri Bradley, Scott Eriksen
IMEA All-District Band/Orchestra/Jazz Band: Danny Anderson (jazz), Bri Bradley , Laura Dombkowski, Megan Dobbertin, Tiana Ninic (jazz and concert), Isabella Pelikan, John Watson, Nikesh Patel, Blake Prevett, Hannah Loeffelholz, and Scott Eriksen
John Philip Sousa...Bri Bradley Patrick Gilmore...Scott Eriksen Director's Awards...Annie Ringelestein, Anna Howell, and Megan Dobbertin
Jim Felts Spirit Award...Tiana Ninic Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award...Tiana Ninic
Outstanding Wind Symphony Students...Laura Dombkowski and Ryan Lewis
Outstanding Wind Ensemble Students: Katie Claus and Matt DeGarmo
Outstanding Symphonic Band Members: Connor Hennessy (percussion) and Kayla Dealy (flute)
Outstanding Concert Band Members: Caroline Davey (oboe) and Jimmy Gleason (bari sax)
Louis Armstrong Jazz Award: Scott Eriksen Woody Herman Jazz Award: Ryan Lewis National Marching Award: Tiana Ninic
Purdue JazzFest: Outstanding Soloists...Nikesh Patel, Ryan Lewis, Hayley Paladines, Scott Eriksen, Danny Anderson
Evanston JazzFest, Outstanding Soloists...Tiana Ninic, Ryan Lewis, Scott Eriksen, Hayley Paladines
2013-2014
Selected to play at 2014 IMEA Conference
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
IMEA All-State: Nathan Krumholz, Bri Bradley, Tiana Ninic (FMEA)
IMEA All-District Band/Orchestra/Jazz Band: Nathan Krumholz, Bri Bradley, Laura Dombkowski, Tom Hartnett (jazz), Shae Hunt, Scott Eriksen, John Watson
John Philip Sousa...Nathan Krumholz Patrick Gilmore...Bri Bradley Jim Felts Spirit Award...Ross McWethy
Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award...Shae Hunt
Outstanding Symphonic Band Members…Wes DeGarmo (percussion)
Louis Armstrong Jazz Award: Tom Hartnett Woody Herman Jazz Award: John O' Shaughnessy National Marching Award: Shae Hunt
Evanston JazzFest outstanding soloists...Tom Hartnett, Tiana Ninic, Sean Lilagan, Liz Sester, Scott Eriksen, John O'Shaughnessy
2012-2013
ChicagoLand Band Festival: Superior rating for Wind Ensemble
NorthShore JazzFest...2nd place Orange Jazz 2
IMEA All-State: Mary Watson, Nathan Krumholz, Michelle Penley
IMEA All-District: Alex Athitakis, Dominique Bauer, Bri Bradley, Kevin Claus (jazz), Alissa Cullen (jazz), Brendan Egdorf (jazz), Jonah Engel (jazz), Tom Hartnett (jazz), Nathan Krumholz, , Matt Memming, Tom Mereness (jazz), Charles Morrell, Nikesh Patel (jazz), Michelle Penley (jazz and concert), Dougan Smith (jazz), Rick Tormey (jazz), Mary Watson (jazz and concert), Jessie Weisse, Robbie Weisshaar (jazz)
John Philip Sousa...Mary Watson Patrick Gilmore...Michelle Penley Jim Felts Spirit Award...Dan Thompson
Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award...Sam Ryba
Outstanding Wind Ensemble Awards…Megan Dobbertin and Zach Manzella
Louis Armstrong Jazz Award: Alissa Cullen Woody Herman Jazz Award: Dougan Smith National Marching Award: David Mateyka
Northshore JazzFest Outstanding Soloists...Zach Manzella (2nd place in all the second jazz bands!!!) and Dan Thompson
Evanston Outstanding Soloists...Mary Watson, Jonah Engel, Dougan Smith
2011-2012
Selected as 2013 All-State Jazz Ensemble!!!!!
Grand Champions, OrlandoFest Jazz Division
ChicagoLand Band Festival: Superior rating for Wind Symphony
IMEA All-State: Deanna Reichardt
IMEA All-District: Matt Adams, Anthony Ashner (jazz), Alex Athitakis, Collin Bradley, Alissa Cullen (jazz), Nathan Krumholz, Cassie McLaughlin (jazz), Coltan Parker (jazz), Deanna Reichardt, Dougan Smith (jazz), Maddie Vogler (jazz), and Mary Watson.
John Philip Sousa…Deanna Reichardt Patrick Gilmore…Jon Norris Director’s Award…Matt Adams
Jim Felts Spirit Award…Morgan Long Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award…Morgan Long
Outstanding Wind Symphony Students…Coltan Parker and Maddie Vogler
Outstanding Wind Ensemble Awards…Rachel Johnson and Jonah Engel
Outstanding Symphonic Band Members…Kyle Rhodes (tenor sax) and Alex Conidi (alto sax)
Outstanding Concert Band: Jackson Price (trumpet) and Carli Bella (flute)
Outstanding Chamber Winds: Laura Dombkowski (clarinet) and Scott Eriksen (horn)
Louis Armstrong Jazz Award...Maddie Vogler Woody Herman Jazz Award...Paul Frieh National Marching Award: Morgan Long
Evanston Outstanding Soloists: Dougan Smith, Michelle Penley, Maddie Vogler, Paul Frieh, Mary Watson
OHS JazzFest Outstanding Soloists: Dougan Smith, Maddie Vogler, John O'Shaughnessy
Pep Band Award: Kayla Cherry
2010-2011
NorthShore Jazz Fest: Jazz Ensemble 1, 3rd place
ChicagoLand Band Festival: Superior Rating for Wind Symphony
Essentially Ellington Outstanding Soloist (national award)...Maddie Vogler
IMEA All-State: Eric Novak, Joey Corbino, Alissa Cullen, (jazz), Maddie Vogler, Jessie Runyon, Hannah Kaitschuk, Amanda Muscato, and Ben Wooley
IMEA All-District: Matt Adams, Anthony Ashner, Collin Bradley, Joey Corbino, Brad Donati, Cassie Johnson (jazz), Hannah Kaitschuk, Kayla Lee, Amanda Muscato, Eric Novak, Jessica Parkhurst, Deanna Reichardt, Bridget Rodino, Jessie Runyon, Mike Supej, Rick Tormey, Riley Vann, Maddie Vogler (jazz and concert), Mary Watson, Ben Wooley, and Ryan Zerna
John Philip Sousa…Ryan Zerna Patrick Gilmore…Jessie Runyon Director’s Award…Bridget Rodino
Jim Felts Spirit Award…Brittany Smith Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award…Ben Wooley
Outstanding Wind Symphony Students…Ryan Zerna and Amanda Muscato
Outstanding Wind Ensemble Awards…Dougan Smith and Melissa Yates
Outstanding Symphonic Band Member…Jessica Weisse (french horn) and Dan Thompson (bari sax)
Outstanding Chamber Winds: Alex Conidi (alto sax) and Alex Perello (alto sax)
Louis Armstrong Jazz Award...Ben Wooley Woody Herman Jazz Award...Brad Donati National Marching Award: Brittany Smith
Rolling Meadows JazzFest Outstanding Soloist...Maddie Vogler
Pep Band Award: Brad Donati
Wind Symphony selected to play at ILMEA State Conference
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
Music City Music Festival: Jazz Ensemble Grand Champions, Marching Band and Symphonic Winds Superior Ratings
Downers Grove Marching Bowl: 2nd place in class, third overall
ChicagoLand Band Invitational: Wind Symphony Superior Rating
Northshore Jazz Fest: All three jazz bands with Superior ratings, Blue Jazz Ensemble Second Place
IMEA All-State Band/Orchestra/Future Music Educators: Niyasha Johnson, Gavin Davis, Ryan Boone, Nathan Labora, Jacob Anderson
IMEA All District Band/Orchestra/Jazz: Claire Accardo (11) and Hannah Kelsheimer (12) flutes, Niyasha Johnson (12), Tommy Morgano (11), and Melanie Saienni (11) clarinets, Gavin Davis (12) and Julia Woelke (12) french horns, Nathan Labora (12) trumpet, Ryan Boone (10) percussion, Jesse Cornelisen (12) trombone, Ryan Kazda (10) classical and jazz trumpet, Logan McIntyre (10) and Connor McCabe (12) jazz trombone
Outstanding Soloist at Music City Festival: Ben Sester
2016-2017
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
Stagg Marching Jamboree: 4th place overall
Naperville Central Marching Classic: Percussion 1st place in intermediate class
Providence Catholic Marching Classic: 5th place overall, percussion 2nd place overall
IMEA All District Band/Orchestra/Jazz: Danny Anderson (12) jazz guitar, Gavin Davis (11) French horn, Eileen Fey (12) flute, Jimmy Gleason (11) concert and jazz baritone saxophone, Jared Johnson (12) concert percussion, Niyasha Johnson (11) clarinet, Ryan Kazda (9) jazz trumpet, Connor McCabe (11) jazz bass trombone, Rachel Perez (12) clarinet, Alex Somheil (12) jazz trumpet, Julia Woelke (11) French horn
2015-2016
Flute Quintet selected to National Concert Band Festival
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
Wind Symphony selected to Western Illinois University Honor Band Festival
Mustang Music Bowl: Finals and 8th place overall
IMEA All-District Band/Orchestra/Jazz Band: Danny Anderson (11), jazz guitar, Gavin Davis (10), french horn, Evah Engel (11), jazz piano, Eileen Fey (11), flute, Jimmy Gleason (10), jazz baritone sax, Hannah Loeffelholz (12), french horn, Aleks Motykowski (12), bass trombone, Sarah Obert (11), chorus, Isabela Pelikan (12), flute, Jared Reichardt (12), jazz piano, Elizabeth Sester (12), jazz tenor sax, John Watson (12), percussion
2014-2015:
Selected to National Concert Band Festival in Indianapolis
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
NorthShore JazzFest, Jazz 1 4th place
National Concert Band Festival Honor Band: Bri Bradley and Scott Eriksen
IMEA All-State: John Watson, Bri Bradley, Scott Eriksen
IMEA All-District Band/Orchestra/Jazz Band: Danny Anderson (jazz), Bri Bradley , Laura Dombkowski, Megan Dobbertin, Tiana Ninic (jazz and concert), Isabella Pelikan, John Watson, Nikesh Patel, Blake Prevett, Hannah Loeffelholz, and Scott Eriksen
John Philip Sousa...Bri Bradley Patrick Gilmore...Scott Eriksen Director's Awards...Annie Ringelestein, Anna Howell, and Megan Dobbertin
Jim Felts Spirit Award...Tiana Ninic Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award...Tiana Ninic
Outstanding Wind Symphony Students...Laura Dombkowski and Ryan Lewis
Outstanding Wind Ensemble Students: Katie Claus and Matt DeGarmo
Outstanding Symphonic Band Members: Connor Hennessy (percussion) and Kayla Dealy (flute)
Outstanding Concert Band Members: Caroline Davey (oboe) and Jimmy Gleason (bari sax)
Louis Armstrong Jazz Award: Scott Eriksen Woody Herman Jazz Award: Ryan Lewis National Marching Award: Tiana Ninic
Purdue JazzFest: Outstanding Soloists...Nikesh Patel, Ryan Lewis, Hayley Paladines, Scott Eriksen, Danny Anderson
Evanston JazzFest, Outstanding Soloists...Tiana Ninic, Ryan Lewis, Scott Eriksen, Hayley Paladines
2013-2014
Selected to play at 2014 IMEA Conference
Selected to the Superstate Festival at University of Illinois
IMEA All-State: Nathan Krumholz, Bri Bradley, Tiana Ninic (FMEA)
IMEA All-District Band/Orchestra/Jazz Band: Nathan Krumholz, Bri Bradley, Laura Dombkowski, Tom Hartnett (jazz), Shae Hunt, Scott Eriksen, John Watson
John Philip Sousa...Nathan Krumholz Patrick Gilmore...Bri Bradley Jim Felts Spirit Award...Ross McWethy
Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award...Shae Hunt
Outstanding Symphonic Band Members…Wes DeGarmo (percussion)
Louis Armstrong Jazz Award: Tom Hartnett Woody Herman Jazz Award: John O' Shaughnessy National Marching Award: Shae Hunt
Evanston JazzFest outstanding soloists...Tom Hartnett, Tiana Ninic, Sean Lilagan, Liz Sester, Scott Eriksen, John O'Shaughnessy
2012-2013
ChicagoLand Band Festival: Superior rating for Wind Ensemble
NorthShore JazzFest...2nd place Orange Jazz 2
IMEA All-State: Mary Watson, Nathan Krumholz, Michelle Penley
IMEA All-District: Alex Athitakis, Dominique Bauer, Bri Bradley, Kevin Claus (jazz), Alissa Cullen (jazz), Brendan Egdorf (jazz), Jonah Engel (jazz), Tom Hartnett (jazz), Nathan Krumholz, , Matt Memming, Tom Mereness (jazz), Charles Morrell, Nikesh Patel (jazz), Michelle Penley (jazz and concert), Dougan Smith (jazz), Rick Tormey (jazz), Mary Watson (jazz and concert), Jessie Weisse, Robbie Weisshaar (jazz)
John Philip Sousa...Mary Watson Patrick Gilmore...Michelle Penley Jim Felts Spirit Award...Dan Thompson
Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award...Sam Ryba
Outstanding Wind Ensemble Awards…Megan Dobbertin and Zach Manzella
Louis Armstrong Jazz Award: Alissa Cullen Woody Herman Jazz Award: Dougan Smith National Marching Award: David Mateyka
Northshore JazzFest Outstanding Soloists...Zach Manzella (2nd place in all the second jazz bands!!!) and Dan Thompson
Evanston Outstanding Soloists...Mary Watson, Jonah Engel, Dougan Smith
2011-2012
Selected as 2013 All-State Jazz Ensemble!!!!!
Grand Champions, OrlandoFest Jazz Division
ChicagoLand Band Festival: Superior rating for Wind Symphony
IMEA All-State: Deanna Reichardt
IMEA All-District: Matt Adams, Anthony Ashner (jazz), Alex Athitakis, Collin Bradley, Alissa Cullen (jazz), Nathan Krumholz, Cassie McLaughlin (jazz), Coltan Parker (jazz), Deanna Reichardt, Dougan Smith (jazz), Maddie Vogler (jazz), and Mary Watson.
John Philip Sousa…Deanna Reichardt Patrick Gilmore…Jon Norris Director’s Award…Matt Adams
Jim Felts Spirit Award…Morgan Long Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award…Morgan Long
Outstanding Wind Symphony Students…Coltan Parker and Maddie Vogler
Outstanding Wind Ensemble Awards…Rachel Johnson and Jonah Engel
Outstanding Symphonic Band Members…Kyle Rhodes (tenor sax) and Alex Conidi (alto sax)
Outstanding Concert Band: Jackson Price (trumpet) and Carli Bella (flute)
Outstanding Chamber Winds: Laura Dombkowski (clarinet) and Scott Eriksen (horn)
Louis Armstrong Jazz Award...Maddie Vogler Woody Herman Jazz Award...Paul Frieh National Marching Award: Morgan Long
Evanston Outstanding Soloists: Dougan Smith, Michelle Penley, Maddie Vogler, Paul Frieh, Mary Watson
OHS JazzFest Outstanding Soloists: Dougan Smith, Maddie Vogler, John O'Shaughnessy
Pep Band Award: Kayla Cherry
2010-2011
NorthShore Jazz Fest: Jazz Ensemble 1, 3rd place
ChicagoLand Band Festival: Superior Rating for Wind Symphony
Essentially Ellington Outstanding Soloist (national award)...Maddie Vogler
IMEA All-State: Eric Novak, Joey Corbino, Alissa Cullen, (jazz), Maddie Vogler, Jessie Runyon, Hannah Kaitschuk, Amanda Muscato, and Ben Wooley
IMEA All-District: Matt Adams, Anthony Ashner, Collin Bradley, Joey Corbino, Brad Donati, Cassie Johnson (jazz), Hannah Kaitschuk, Kayla Lee, Amanda Muscato, Eric Novak, Jessica Parkhurst, Deanna Reichardt, Bridget Rodino, Jessie Runyon, Mike Supej, Rick Tormey, Riley Vann, Maddie Vogler (jazz and concert), Mary Watson, Ben Wooley, and Ryan Zerna
John Philip Sousa…Ryan Zerna Patrick Gilmore…Jessie Runyon Director’s Award…Bridget Rodino
Jim Felts Spirit Award…Brittany Smith Dr. Tim Lautzenheiser Leadership Award…Ben Wooley
Outstanding Wind Symphony Students…Ryan Zerna and Amanda Muscato
Outstanding Wind Ensemble Awards…Dougan Smith and Melissa Yates
Outstanding Symphonic Band Member…Jessica Weisse (french horn) and Dan Thompson (bari sax)
Outstanding Chamber Winds: Alex Conidi (alto sax) and Alex Perello (alto sax)
Louis Armstrong Jazz Award...Ben Wooley Woody Herman Jazz Award...Brad Donati National Marching Award: Brittany Smith
Rolling Meadows JazzFest Outstanding Soloist...Maddie Vogler
Pep Band Award: Brad Donati